Tramwaje w Cieszynie 1911-1921 Èesky   English
Po tramwajach w Cieszynie zosta³o niewiele trwa³ych pami±tek. Osta³a siê zajezdnia tramwajowa przy ulicy Dojazdowej - przebudowana, obecnie znajduje siê tu introligatornia i gara¿e. 15 pa¼dziernika 2010 roku z okazji 100 lecia Energetyki Cieszyñskiej na odnowionym budynku dawnej zajezdni ods³oniêta zosta³a tablica
15 pa¼dziernika 2010 roku. Ods³oniêcia tablicy dokonuje zastêpca Burmistrza Miasta Cieszyna Jan Matuszek, przemawia prezes Energetyki Cieszyñskiej Andrzej Surzycki
przypominaj±ca o jego pierwotnym przeznaczeniu. Projektantem sfinansowanej przez Energetykê Cieszyñsk± tablicy jest Marcin ¯erañski, a wykonawc± firma LEO 1973 z Cieszyna. Ods³oniêcie po³±czone by³o z prelekcjami na temat historii energetyki cieszyñskiej oraz tramwajów w Cieszynie.

Budynek dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Dojazdowej
Tablica ods³oniêta na dawnym budynku zajezdni w roku 2010

Jeszcze w latach 90. XX wieku przy przeje¼dzie kolejowym na ulicy Zamkowej znajdowa³ siê s³up elektrycznej sieci trakcyjnej, przeniesiony nastêpnie do muzeum tramwajowego w Bielsku-Bia³ej
Fragmenty cieszyñskiego s³upa na terenie (nieistniej±cego obecnie) muzeum tramwajów w Bielsku-Bia³ej (styczeñ 2001)
. Obecnie s³up ten (a w³a¶ciwie jego zachowana podstawa) znajduje siê w Muzeum ¦l±ska Cieszyñskiego w Cieszynie.
Na dwóch budynkach na ulicy G³êbokiej zachowa³y siê ozdobne rozetki do zawieszenia trakcji. Rozety znajduj± siê tak¿e na budynku na rogu ulicy Szersznika i Kochanowskiego, zabudowaniach klasztornych ulicy Wy¿sza Brama oraz kamienicy na rogu ulicy Bielskiej i Górnej. Po stronie czeskiej jedyna rozeta zachowa³a siê na budynku dworca kolejowego.

Èeský Tìšín - fasada budynku dworca kolejowego
Róg kamienicy ul. G³êboka 50
Ulica G³êboka 59
Kamienica na rogu ul. Szersznika i Kochanowskiego
Ulica Wy¿sza Brama - zabudowania klasztorne
Rozeta na kamienicy w okolicach koñcowego przystanku (ul. Bielska 2)

Szyny zlikwidowano w 1923 roku, ale czê¶æ znajduje siê pod asfaltem na koñcowym odcinku ulicy Wy¿sza Brama, ³±cz±cym siê z ulic± Górn± (koñcowy przystanek). Zosta³y one te¿ wykorzystane jako element konstrukcyjny jednej z k³adek w okolicy rezerwatu Lasek Miejski nad Puñcówk±.
Po sygnale przekazanym przez Pana Ryszarda Chaszczewskiego w roku 2006 dosz³o do wydobycia fragmentu szyny (wzmacnia³a brzeg potoku Sarkandrowiec) i przekazania go do Muzeum ¦l±ska Cieszyñskiego, gdzie jest obecnie eksponowana.

K³adka (zbudowana w roku 1938) w pobli¿u rezerwatu Lasek Miejski nad Puñcówk±
Elementami konstrukcyjnymi k³adki s± szyny tramwajowe
Fragment szyny tramwajowej odkrytej w roku 2006, obecnie w Muzeum ¦l±ska Cieszyñskiego

26 maja 2013 roku ods³oniêto na cieszyñskim Rynku krótki fragment odrestaurowanych oryginalnych szyn cieszyñskiego tramwaju (pozyskanych z jednego z ogrodów na Bobrku) wraz ze stosown± tablic± informuj±c± o istnieniu w tym miejscu przystanku tramwaju elektrycznego oraz punktami ¶wietlnymi zapalanymi po zmroku. Pomys³odawc± i inicjatorem tego upamiêtnienia cieszyñskich tramwajów jest Maciej Dembiniok, inwestorem miasto Cieszyn, a autorami projektu Stanis³aw Kawecki - pracownik samorz±dowy oraz Grzegorz Latoñ - student IV roku Wydzia³u Architektury Politechniki Krakowskiej.

Burmistrz miasta Cieszyna podczas uroczysto¶ci ods³oniêcia upamiêtnienia
Uroczysto¶æ ods³oniêcia tablicy i fragmentu szyn oraz osoby zaanga¿owane przy powstaniu upamiêtnienia
Widok tablicy upamiêtniaj±cej cieszyñskie tramwaje

¯aden z wagonów taboru nie zachowa³ siê do naszych czasów. Na pocz±tek artyku³u ↑
Copyright © Maciej Dembiniok 2003-